Ako vyzerá porovnanie tohoročných rebríčkov s tými minuloročnými? Ako sa preskupili sily oproti minulej sezóne? Nasledujúce úvahy sú urobené na základe bodových ziskov klubov a jednotlivcov so všetkých domácich aj medzinárodných turnajov.
Kluby.
Celkový počet rozdelených bodov oproti minulej sezóne stúpol o 10%. Celý tento nárast je však identický s nárastom z medzinárodných turnajov (minulú sezónu sa neprideľovali body za juniorské turnaje). Body s domácich turnajov sú teda prakticky rovnaké. Pre úplnú korektnosť sú všetky ďalšie porovnávania robené ako podiely voči celkového zisku všetkých pridelených bodov v príslušnej sezóne. V minulej sezóne sa na celkovom bodovom zisku podieľalo 35 klubov, z toho 13 nových klubov. V tejto sezóne to bolo 42 klubov, z toho 22 nových klubov. V minulej sezóne si z celkového koláča bodov ukrojili nové kluby len 3 promile (0,3%), v tejto sezóne narástol ich podiel na 3,5%. Prakticky celý nárast však majú na svedomí tri kluby: dva zo Šurian, ZŠ Bernolákova a ZŠ SNP, a ŠŠK Široké. Ostatných 19 nových klubov získalo 2 promile (0,2%) všetkých bodov. Z takýchto čísel sa korektná štatistika urobiť nedá, takže no comment.
Okomentovať sa ale určite dá povšimnutiahodný nárast klubu ZŠ Bernolákova Šurany (podiel 2,3%). Jeho bodový zisk je takmer rovnaký ako ZŠ Bernolákova Prešov, kde má bedminton tradíciu podstatne väčšiu. Päť nominácií na M SR v kategórii U-13 (dokonca jedno miesto v prvej osmičke) a dve v kategórii U-15. Skutočne obdivuhodné výsledky za dve sezóny!
Rozhodujúci podiel bodov si rozdeľujú štyri tradičné bedmintonové bašty, Bratislava, Trenčín, Prešov a Košice. Minulú sezónu to bolo 89,5% všetkých bodov, teraz 88%. Polepšili si všetky trenčianske kluby. Podiel BK MI vzrástol z 12% na 19%, M-Športu z 10% na 13% a CEVy z 8% na 10%. Celkový podiel Trenčína vzrástol z 30% na vyše 42%. Všetky ostatné kluby „silnej štvorky“ zaznamenali pokles. Najvýraznejší prešovské kluby BC z 25% na 20% a ZŠ Bernolákova zo 6% na 2,5%. Bratislavské Spoje klesli z 15% na 12%. Košická Lokomotíva poklesla z 8,5% na 7,5% a ATU zo 4% na 3%. Trenčianske kluby (ako celok) majú aj najlepšiu a najvyrovnanejšiu vekovú štruktúru, čo im do budúcnosti dáva šancu si svoje postavenie ešte zlepšiť.
Z klubov mimo „silnej štvorky“ stojí za povšimnutie stabilných 4,5% klubu z Klenovca, a osemnásobný nárast Zákamenného z 0,1% na 0,8%. Ostatné kluby si viac-menej držia svoje pozície (pod úrovňou 2%). Ak by sme urobili globálne porovnanie Západ : Východ, tak minulý rok to bolo takmer vyrovnané. 51:49 v prospech Východu. Teraz sa situácia zmenila v prospech Západu, 59:41.
Na čele peletónu klubov je BC Prešov s 20% o 1% pred BK MI Trenčín, M-Športom Trenčín a Spojmi Bratislava. Dokáže niekto zastaviť spanilú jazdu trenčianskych klubov a útok BK MI na pozíciu najsilnejšieho slovenského klubu?
Jednotlivci.
Na úvod jeden paradoxný jav. Počet registrovaných členov bedmintonového zväzu za posledné roky rastie dosť výrazne. Za tri roky sa skoro zdvojnásobil. Počet skutočne hrajúcich hráčov však už tretiu sezónu klesá. Zhruba o 10%. Nepríjemné je to hlavne v najmladšej vekovej kategórii U-13. Tam sme sa dostali na úroveň, porovnateľnú s rokom 1998. Určite to bude mať nepríjemné dôsledky v ďalších sezónach. Ale naspäť k bodom. V minulej sezóne mali najväčšie bodové zisky muži. V prvej sedmičke ich bolo šesť. Medzi nich sa vklinila na 3.miesto Z. Orlovská (poradie: Kožár, M. Ludík, Z. Orlovská, Fašung, M. Eliaš, Haring, Masarik). Túto sezónu prevzali žezlo ženy. S obrovským náskokom vedie momentálne najlepšia európska juniorka Kristína Ludíková, za ňou sú Zuzana Orlovská a ďalšia „Kubranka“ Veronika Jariabková. Až na štvrtom mieste je prvý muž, M. Eliaš. Desiatku dopĺňa šesť Trenčanov v poradí Hliničan, Starostová, Martin Bočák, Sládeková, M. Ludík a Plesníková. Takže osem Trenčanov v prvej desiatke!
Kristína Ludíková má navyše aj najlepší priemer bodov z jedného turnaja a po neuveriteľných desiatich rokoch(?) zosadila s trónu „žilinského zlatokopa“ Mečára.
Najviac turnajov, hlavne vďaka medzinárodným, v tejto sezóne absolvovala dvojica M. Eliaš a Z. Orlovská – 21 turnajov. Za nimi je šurianske trio Botková, Demín, Németh so 17 turnajmi. M. Eliáš patril k najusilovnejším aj minulú sezónu. K 15. marcu absolvoval 16 turnajov, rovnako ako oddielový kolega Kožár. Na ďalších miestach boli s 15 turnajmi Bednárová a Haring.
Hodne na bodových štatistikách zmenia aprílové a májové majstrovstvá Slovenska. V hre je ešte viac ako štvrtina všetkých bodov sezóny. Som zvedavý či padne ďalšia méta. Milan Ludík sa vo veku 10 rokov a 8 mesiacov stal najmladším majstrom Slovenska a o dva mesiace predbehol Laca Tomčka. Laco je zatiaľ najmladším mužom, ktorý si zahral medzi seniormi. Mal vtedy 14 rokov a 5 mesiacov. Milan bude mať v septembri 14 ...