Aké sú najaktuálnejšie výzvy pre slovenský bedminton? O čom sa v súčasnosti najviac diskutuje? Ako sa nás to dotýka? Čo by sme pre to vedeli spraviť my? Snahou tohto článku je poskytnúť objektívny sumár a nejaké krátke zamyslenie.
Už niekoľko rokov sa vedú diskusie o tom, aký systém bodovania zvoliť:
Medzi najnovšie aktuálne výzvy patrí vývoj implementácia nového rebríčkového softvéru. V súčasnosti už nejaký vývoj prebieha. Nový softvér by mal zabezpečiť
Ak si želáte prečítať názory jednotlivých hráčov a funkcionárov na túto tému, navštívte napr. sekciu Fórum na našej stránke. Pozrite si jednotlive príspevky z Q4 2010.
Aktuálne rebríčky je možné nájsť na zväzovej stránke. Na našej stránke sú vám k dispozícii:
V druhej fáze by malo ísť o turnajový softvér. Organizátori turnajov by nemuseli manuálne losovať a vytvárať pavúky, o všetko by sa postaral softvér (vrátane informovanosti). Niečo podobné poskytuje dobré známy tournamentsoftware.com.
Vo všeobecnosti je známe, že financií je málo. Vieme aj to, že sú veľkým faktorom k napredovaniu úrovne slovenského bedmintonu. Medzi prioritné oblasti financovania môže patriť:
Medzi tieto zdroje patrí:
V dnešnej dobe stúpa počet prívržencov, ktorí zastávajú, aby sme prešli na podobný systém, ako v ČR. Je otázne, ako sa Slovenský zväz bedmintonu rozhodne (v otázkach bodovania a kvalifikácie) kráčať s dobou, alebo či si zachová svoju jedinečnosť.
Ďaľšou kľúčovou otázkou, ktorou sa môžeme zaoberať, je: "Ako dlho by mal trvať turnaj?". Sú to otázky, na ktoré sa nedá odpovedať hneď. Iste, môžeme použiť tzv. zdravý sedliacky rozum. Zatiaľ som sa nestretol s komplexnou štúdiou alebo prieskumom, ktorá by sa tejto téme venovala. Nechcel by sa nejaký študent realizovať formou diplomovej práce? :) Istotne by sme boli o niečo múdrejší.
Dnes rozoznávame dve/tri úrovne tohto športu. Môžem s istotou povedať, že trend, kedy si mnohí mysleli (dokonca aj moja mama :-) ), že si "len tak pinkáme", postupne upadá. Medzi tieto úrovne patrí
V súčasnosti patrí do BWF federácie 158 národných zväzov [3]. V Indonézií je bedminton najúspešnejší šport [4], niektoré zdroje hovoria, že vraj aj národný. Neoficiálny zdroj hovorí o 200 miliónoch prívržencov [5].
Zvyšovanie popularity bedmintonu je v priamej súvislosti s nárastom dotácii, ako aj so zvyšovaním hráčskej úrovne. Toto je finančne nenáročný spôsob, akým by sme my jednotlivci mohli prispieť k jeho budovaniu.
Každá doba je niečim špecifická. V minulosti nebolo toľko príležitostí, ako je dnes. Počítače, sociálne siete, rôznorodosť aktivít, záľub a vyššie nároky na vzdelanie. Do akej miery ovplyvňujú tieto faktory kvalitu a náročnosť tréningovej prípravy jednotlivcov? U nás v Bratislave vidno u mladých úbytok "zapálenosti" pre bedminton. Je taký istý problém aj v Tvojom meste? Ako pracovať s mládežou, ktorá sa každú chvíľu mení? :)
Ak si tréner, a máš dar práce s mládežou, určite ťa budeme v dnešnej dobe v bedmintone potrebovať.
Týmto "ahoj" by som ukončil svoj príspevok.
Zo stránky:
Archive for the ‘Hybrid Sports & Games’ Category
Link »»